A vz pH-jrl a kezd akvaristk sokszor azt hiszi, ez a legfontosabb vizsgland faktor. Valjban az ammnia s a nitrit sokkal fontosabbak, de a hrom tnyez sszefgg egymssal. A pH-mrs segtsvel megtudhatjuk, mennyire savas, illetve lgos a vz, a kemnysg pedig azt mutatja, hogy a vz tartalmaz-e oldott svnyokat. A vz kemnysge s savassga sszefgg.
A pH jelentsge
Fontos ismernnk a vz savas, illetve lgos tulajdonsgt mieltt halat teleptnk. A kmiai szennyez anyagokhoz hasonlan a pH-rtke sem ltszik, gy az egyetlen mdja, hogy megtudjuk a vz pH-jt, ha megvizsgljuk. A pH-skla a szlssgesen savas pH 1-tl a semleges pH 7-en keresztl a szlssgesen lgos 14-es pH-ig terjed. A halak tbbsge a 4-9 pH-hoz alkalmazkodott, de azok, amelyek a skla egyik vgletes rtkhez alkalmazkodtak, bizonyra megsnylik, ha a msik vglet pH-n tartjk. Az cenok pH-ja lland, ezrt a tengeri halak nem viselik el a szmukra megszokott 8,2 pH megvltozst.
A pH hatsai
A legfbb tnyez, melyet a pH nagyban befolysol, az ammnia toxicitsa. Alacsony pH-nl az ammnia kevsb mrgez, mint magas pH-nl. Ez azt jelenti, hogy a magas pH-j vizekben honos halak, mint a tengeri halak is, alacsony ammniaszintre is rzkenyebben reaglnak, viszont ugyanaz az ammniaszint lgy, savas vzben nem okoz gondot az desvzi fajoknak. A vz pH-ja a halak kondcijt s przsi hajlandsgt is befolysolja. Kevs faj hajland az evolci sorn megszokott lhelyn jellemz pH-tl jelentsen eltr pH-j vzben vni.
Hogyan vltoztassuk meg a pH-t?
Az desvz pH-jt cskkenthetjk, ha ionmentes, tiszttott vzzel cserljk le az akvrium viznek egy rszt. Elszr is ellenrizzk, hogy az aljzat s a dekorci nem okozhatja-e a pH nvekedst. A pH cskkentsnek msik mdja a vzlgyt gyanta hasznlata az akvriumban. Hasonl eredmnyre jutunk, ha vzlgyt gyantval lgytott vzre cserljk az akvrium vizt. A pH cskkentsnek termszetes mdja a tzeg hasznlata, de megint csak kisebb hats a kemny vz esetben, s leginkbb semleges pH 7-hez kzeli vizek esetben eredmnyes.
A pH- zuhans
Ez a kifejezs hirtelen pH-essre utal az desvzi akvriumban. Akkor fordul el, ha huzamosabb ideig nem trtnik vzcsere s minden termszetes pufferhatst elveszti a csapvz. Termszetes puffer hjn a pH akr 4-re is cskkenhet. A pH-zuhanst gy tudjuk helyrelltani, hogy egyszeren bentnk egy adag klrtalantott csapvizet az akvriumba, mivel ez elg kemny vz s pufferknt mkdik. vatossgbl csak a vz 10%-t cserljk egyszerre, s ezt minden nap tegyk meg, amg a pH nem ll vissza a megfelel szintre.
Vzkemnysg, lgy vz s puffer
A vzkemnysg s a pH szorosan sszefgg. A termszetben a lgy vizek ltalban savasak, mg a kemny vizek pH-ja magasabb, lgos. A vzben oldott svnyok s rszecskk hatrozzk meg a vz pH-jt s kemnysgt. A kemny vzben nagyobb koncentrciban tallunk oldott svnyokat, a lgy vzben igen kevs van. A lgy vizet kemnyebb tehetjk, ha egyszeren svnyokat adunk hozz, vagy olyan dsztelemeket hasznlunk az akvriumban, mely kalciumot tartalmaz. A kalciumot oldott formban kerl a vzbe. A kemnysget fenntart s nvel berendezsi trgyak a korallhomok, a tufa, a tengeri szikla s a kagylk. Ha viszont a kemny vizet szeretnnk lgytani, az oldott svnyokat kell belle eltvoltanunk, ami korntsem ilyen egyszer. Az ionmentest tiszttsi eljrs az egyik megolds. Ha nem tvoltjuk el ilyen mdon fizikailag az svnyi anyagokat, a vzben maradva kzmbsti az ltalunk – a pH s a vzkemnysg cskkentsre - a vzhez adott anyagokat, pl. a tzeggranultumot vagy akr savat. Az svnyi anyagoknak azt a jellemzjt, hogy kpesek megvltoztatni s fenntartani a vz pH-jt, pufferolsnak nevezzk. svnyi anyagot por formjban is vehetnk az akvaristaboltokban, s klnbz svnykoncentrcik vsrolhatk elre sszelltott keverk formjban, amelyek azonnal alkalmazkodnak a krnyezet pH- s vzkemnysgszintjhez. A 6,2, 7 s 8,2 pH gy mestersges mdon elrhet.
Tipp
Mindig krdezzk meg a kereskedtl, hogy milyen kemnysg s pH-j az akvrium vize. gy knnyebben szoktathatjuk majd az ltalunk vsrolt halakat j krnyezetkhz.