CIKKEK : 48. MI A BAJA A HALNAK? |
48. MI A BAJA A HALNAK?
Mi a baja a halnak?
A halbetegsgek ugyanolyan htkznapiak, mint az emberek betegsgei, szmos okbl kialakulhatnak. A betegsgekrt felels okok kztt a legels az immunrendszer legyenglse a stressz miatt. Stresszt elssorban a rossz vzminsg vagy olyan szocilis problmk okoznak, mint a csipkeds s a tlzsfolt tarts. A legfontosabbakat ezek kzl a kvetkezkben ismertetjk.
A betegsgek tpusai
A halbetegsgek kt f tpusba sorolhatk, parazits s mikrobs (baktriumok s gombk okozta) megbetegedsek. Mindkt esetben idben kezelnnk kell a halat a megfelel szerrel ahhoz, hogy tllje a betegsget.
A parazits megbetegeds ltalban j hal beteleptsvel jut be az akvriumba. Elfordul, hogy az akvrium parazitkkal kismrtkben mr fertztt, de ezt a fertzttsgi szintet a halak immunrendszere mg legyzi, a stressz hatsra pedig fogkonyabb vlnak a betegsgre.
Bakterilis fertzsnl szintn lehet stressz vagy beteg hal bekerlse a kivlt ok, de msodlagos problma is lehet egy esetleges parazits fertzs utn.
Gyakori halbetegsgek
A kvetkez tmutatban az akvriumi halaknl leggyakrabban elfordul halbetegsgeket ismertetjk a tnetekkel s kezelsi mdokkal egytt. A darakr s haltet parazits megbetegeds, a tbbi pedig mikrobilis eredet problma.
Darakr
A darakr knnyen felismerhet, mivel gombostfejnyi fehr dudorok lepik el a hal testt. A betegsget egysejt parazita okozza, s ltalban az szn lthat halvny foltokkal kezddik, melyek gyorsan bebortjk az egsz testet. Ha a kopoltyhoz is eljut a fertzs, az vgzetes lehet. A darakr ersen sszefgg a stresszel, a betegsg akkor is megtmadhatja a halat, ha hirtelen hideghats ri (pldul vzcsere alkalmval), illetve ha rossz a vzminsg. A ftt lltsuk maximumra, melegtsk az akvrium vizt 30 C-ra. A darakr krokozja magas hmrskleten legyengl, nem kpes letciklust befejezni. Ezzel egy idben darakr elleni szert hasznljunk. Ha idben felismerjk s kezeljk, a darakr gygythat.
Haltet
A haltet, vagy Argulus, egy kls parazita rkfaj, mely tbbnyire a frissen importlt aranyhalakon tallhat. Specilis szv szjszervvel, mely teste hasoldaln tallhat, rtapad a halra s a hal vrvel tpllkozik, tmrje az 1,2 cm-t is elri, mieltt lehullik a halrl, hogy pett rakjon. Kezels hjn az Argulus elszaporodik az akvriumban s jelentsen legyengti vagy elpuszttja a gazdallatokat. Kzzel knnyedn eltvolthatjuk, de ezen kvl fontos a lrvk s petk ellen a vegyszeres vdekezs is.
Hasvzkr
A hasvzkr baktriumos megbetegeds s egyike a legknnyebben diagnosztizlhat halbetegsgeknek, mivel a beteg hal megjelense drmaian megvltozik. A fertztt hal hasrege feltltdik folyadkkal, a pikkelyek fenytobozszeren felborzoldnak, a szemek kidllednek. A betegsg szinte ok nlkl tmad, de tbbnyire a kivlt ok az, hogy a fajokat szmukra nem megfelel krlmnyek kztt tartjk. Ritkn gygythat, tbbnyire elhullshoz vezet betegsg. Specilis hasvzkr elleni ksztmnyeket hasznljunk.
szrothads
Az szrothadst olyan baktrium okozza, mely norml krlmnyek kztt is jelen van az akvriumban. A halak akkor vlnak fogkonyabb a betegsgre, ha rossz a vzminsg. Azokban az akvriumokban, melyekben nincsen szr, htkznapi jelensg az szrothads. Kezels nlkl a betegsg miatt krosodnak az szk, fleg a faroksz, s a hal szervezetbe kerl a fertzs, ami hallhoz vezet. A tnetek kztt szerepel az szk elvesztse s fehr, valamint piros foltok megjelense a halon. Antibakterilis szerrel kezeljk a betegsget.
Gombafertzs
A gombk megjelense a halakon az akvriumvzben tallhat gombasprk rvn alakul ki. Fehr, vattaszer bevonat figyelhet meg a halon, tbbnyire csak a srlt felleteken. A srls oka lehet nem megfelel bnsmd vagy agresszv vs. Ers stresszhelyzet s rossz vzminsg szintn szerepelhet az okok kztt. A gombs fertzs igazi veszlye abban ll, hogy a hal testbe kerlhet a gomba, ami mr nem kezelhet, ezrt fontos a kezelst idben elkezdeni.
Kidlled szemek
Egyik vagy mindkt szem kidlledse szembetn, s szmos oka lehet ennek a rendellenessgnek. Tbbnyire nem rint minden halat az akvriumban, csupn 1-2 egyed betegszik meg. Specilis gygyszerekre van szksg s a beteg halat megfigyels alatt kell tartanunk, hogy megbizonyosodjunk arrl, hogy nem a hasvzkr korai tnetvel van dolgunk.
Fekly
A fekly gyakori betegsg a hidegvzi halaknl, pldul az aranyhalaknl. Okai lehetnek a hmrsklet hirtelen emelkedse s egyb stressztnyezk, pldul rossz vzminsg. A tnetek a kvetkezk: vrs, srlt terletek a hal brn, gsszer foltok. Feklyre specilis gygyszereket hasznljunk, gy a msodlagos fertzst is megelzhetjk. A fekly gygyulsa mg kezels mellett is lass, j szvetnek kell nnie, ami idt vesz ignybe.
szhlyag-gyullads
Ez a betegsg az aranyhalak esetben igen gyakori. A fbb tnetek az imbolyg szs, lebeg hal, esetenknt akr hassal felfel lebegs. A hal egyb szempontbl egszsgesnek tnik, de a betegsg hossz tvon stresszt okoz szmra. Az szhlyag-gyullads vals betegsg, de az aranyhalaknl tbbnyire az a kivlt ok, hogy az szhlyag a gerinchez nyomdik, ez a rvid, tmzsi testet clz tenyszts kvetkeztben kialakult rendellenessg. A kvetkez tnyezk gy tnik, csak tovbb rontjk a helyzetet: magas hmrsklet s szraz eledel, mellyel leveg jut a gyomorba tkezs kzben. A legegyszerbb gygymd a hal trendjnek megvltoztatsa sllyeds eledelre s fagyasztott Daphnia etetse, aminek hashajt hatsa van. A tenyszts kvetkeztben szmos aranyhal igen rzkeny az szhlyag-problmkra – minl rvidebb s kvrebb a hal teste, annl kvnatosabb a tenysztse, de ezzel egszsgi llapota is romlik.
Tipp
|
Sokszor elkerlhet a halak kezelse, ha megfelelen tenysztjk, j krlmnyek kztt tartjuk s megfelelen etetjk ket. Ha a hal megbetegszik, a lehet leghamarabb meg kell kezdeni a kezelst a teljes gygyuls rdekben, s mindenekeltt jl kell megllaptanunk a baj okt. A hal msodlagos fertzsekre is rzkeny egy betegsg utn, ezrt a felgygyulst kvet els hetekben tartsuk szemmel a halat, erre a karantn a legjobb megolds.
|
forrs :Jeremy Gay
|